JP ,,Vojvodinašume“ je 29. 08. 2024. godine realizovalo akciju spašavanja ribe i riblje mlađi u plavnom području reke Dunav. Iz bara Koviljskog dela rita (Aleksina bara i bara Dugaja), na području SRP „Koviljsko-petrovaradinski“, riblja mlađ je prebačena u korito reke Dunav (deo RP „Srem“ Dunav od 1.233 do 1.187 km). Spašavanje ribe i riblje mlađi je realizovano sopstvenom radnom snagom, a upućen je poziv svim zainteresovanim licima, pre svega, predstavnicima Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine i Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode da se uključe u ovu korisnu akciju.

SRP „Koviljsko-petrovaradinski rit“ zahvata prostrano inundaciono područje reke Dunav. Sastoji se od dve odvojene celine koje povezuje tok reke Dunav i predstavlja najveći očuvani ritski kompleks koji se celom površinom nalazi u plavnom području (nebranjeni deo). Osnovne karakteristike rita su, između ostalih, posebna staništa riba u nekim delovima rezervata u svim fazama njihovog razvoja. SRP „Koviljsko-petrovaradinski rit“ ima preko 90 različitih ribolovnih voda na oko 379,05 ha (bare, agle, tonje) i 38 km (rukavci – kanali). Koviljskom delu rita pripada oko 80 vodnih tela površine 354,83 ha i dužine 34,22 km, dok Petrovaradinskom delu pripada oko 10 vodnih tela površine 24,22 ha i dužine 3,78 km.

Ukupno je izlovljeno oko 1.000 kg ribe (100.000 kom), od čega su dobar deo činile autohtone vrste riba (šaran Cyprinus carpio, som Silurus glanis i smuđ Sander lucioperca). Izlov je izvršen alovom dužine 30 m (promer okaca 10 x 10 mm) i sa mrežom za privlačenje/povlačenje dužine 15 m (promer okaca 10 x 10 mm), odnosno izlov sitne ribe u plitkim vodama. Ukupna količina izlovljene ribe je horizontalnim rezervoarom za vodu smeštenim na prikolici transportovana do recipijenta (korito reke Dunav kod beščanskog mosta na 1.233 km), koji je lociran na udaljenosti od oko 700 – 800 m od mesta izlova i unesena u drugu ribolovnu vodu.

Kako su ovog leta prisutni ozbiljni sušni periodi, pažljivo će se pratiti situacija na terenu i u zavisnosti od terenskih uslova reagovati u najpovoljnijem momentu na svim našim ribarskim područjima u okviru zaštićenih područja.