Izvor: DANUBEPARKS

U decembru 2024. godine sprovedene su ključne mere zaštite Dunavskog mrmoljka (Triturus dobrogicus) u Specijalnim rezervatima prirode „Gornje Podunavlje“ i „Koviljsko-petrovaradinski rit“. Ove aktivnosti, realizovane kroz projekat DANUBEdragonCONSERVATION, uključivale su produbljivanje i širenje bara kako bi se poboljšali uslovi za opstanak ove ugrožene vrste.

Naime, na Crvenoj listi Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN) ukazuje se na dramatično opadanje populacija ove vrste usled gubitka staništa, zagađenja površinskih i podzemnih voda, prisustva invazivnih neautohtonih vrsta, kao i uticaja klimatskih promena.

„Medarova rupa“ i bara „Vuga“ u Koviljskom ritu, kao i bara na Kozari u Gornjem Podunavlju, predstavljaju staništa koja povremeno presušuju i gube odgovarajuću dubinu za razvoj populacija Dunavskog mrmoljka. Uz pomoć mehanizacije, bare su produbljene do 2 metra, pri čemu je korišćena tehnika minimalnog narušavanja okoline.

Ovaj projekat se realizuje od januara 2024. godine i trajaće do decembra 2026. godine, u okviru kojeg će organizacija DANUBEPARKS u saradnji sa partnerima sprovesti niz aktivnosti obnove staništa i očuvanja vrste u zaštićenim područjima Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Srbije, Bugarske i Rumunije. Pored toga, u saradnji sa organizacijom Societas Europaea Herpetologica (SEH), biće razvijen i „Akcioni plan za očuvanje Dunavskog mrmoljka u Dunavskom regionu“, uz primenu inovativnih tehnika eDNK monitoringa.

Za narednu godinu planirane su aktivnosti koje obuhvataju primenu inovativne metode eDNA (analiza DNK tragova iz uzoraka vode) za mapiranje populacija Dunavskog mrmoljka na nivou celokupnog Dunavskog sliva. Ova metoda će omogućiti identifikaciju „belih prostora“ i procenu uspešnosti sprovedenih mera zaštite, uz unapređenje znanja i uspostavljanje jedinstvenih standarda za ovu tehniku. Na odabranim lokacijama dodatno će se analizirati prisutnost vodozemaca i riba radi boljeg razumevanja odnosa u staništima Dunavskog mrmoljka.