2. februara obeležen je dan posvećen vlažnim staništima koja su ključni centri biodiverziteta i smatraju se jednim od najproduktivnijih ekosistema. U Srbiji postoji 471 zaštićeno područje, od kojih 67 sadrži različite tipove vlažnih i močvarnih staništa. Globalna vrednost ekosistemskih usluga sadašnjih vlažnih staništa iznosi 26,4 biliona dolara godišnje, a doprinose sa više od 20% ukupne vrednosti ekosistemskih usluga.
Ova staništa skladište trećinu ugljenika na kopnu, prečišćavaju vodu i sprečavaju poplave. Ipak, nestaju tri puta brže od šumskih staništa, a tokom poslednjih 45 godina izgubljena je trećina svih vlažnih staništa na Zemlji. Iako spadaju u najproduktivnije ekosisteme, istovremeno su i najosetljiviji. U najvećoj meri pogođena su čak i najmanjim promenama klime, a rast nivoa mora, kao i smanjenje nivoa površinskih i podzemnih voda, uzrokovanih klimatskim promenama, značajno ugrožava vlažna staništa.
Republika Srbija je proglasila 11 Ramsarskih područja koja zauzimaju preko 130 hiljada hektara, od čega JP „Vojvodinašume” upravlja sa 4 Ramsarska područja (Gornje Podunavlje, Koviljsko-petrovaradinski rit, Obedska bara i Labudovo okno).
U cilju očuvanja i zaštite ovih važnih staništa, JP „Vojvodinašume” sprovodi niz aktivnih mera i aktivnosti, uključujući i edukaciju javnosti. Pored aktivnosti na terenu, povodom ovog međunarodno značajnog datuma izvršni direktor za šumarstvo, ekologiju i razvoj dr. Marko Marinković gostovao je u Jutarnjem programu RTS-a.
Više o tome pogledajte na LINKU.