Problem sa lanadima počinje, kada ih tako bespomoćne nađu a bude ih 5 do 6 u toku godine i donesu ih u ZOO Vrt Palić. Kako odrastaju, uz svu pažnju i brigu osoblja Zoo vrta Palić, obično je sve manje životnog prostora i konstantna je dilema šta dalje sa njima, tako da je saradnja sa JP ,,Vojvodinašume“ od izuzetnog značaja naglasio je Kristijan Ovari, biolog zaposlen u Palićkom ZOO Vrtu.
Jedinke srna su u dobroj fizičkoj kondiciji i u skladu sa Pravilnikom o držanju divljih životinja, dobile su ušne ID markice, mikročipovane i uzorkovana im je krv. Osnovni problem sa ovakvim jedinkama je da su potpuno pitome a kao takve jedino i isključivo mogu biti naseljene u registrovana prihvatilišta za divljač.
Prvo takvo registrovano prihvatilište za divljač postoji od 2014 g. u JP “Vojvodinašume“, upravo zbog prethodnih iskustava sa povređenom i nezakonito uhvaćenom i držanom divljači, naglasila je direktorica JP ,,Vojvodinašume“ Marta Takač.
Na 21 hektaru prirodne hrastove šume u ,,Ristovači“ sa posebno uređenim ispašnim livadskim površinama, dovoljno je prostora za prihvat i oporavak divljači koja je pretrpela bilo kakve povrede ili je u bilo kom smislu ugrožena u nekoj od sredina u kojoj se do tada nalazila. Navedena srneća divljač pronađena je u vreme žetve i donešena je u zoološki vrt jer poljoprivrednici nisu znali gde drugo da ih donesu.
Transport srneće divljači specijalizovanim vozilima uz veterinarski nadzor
Lanad je negovana u ZOO vrtu Palić od leta 2016.godine godine i stasali su u zdrave jedinke divljači , a zbog njihovog ograničenog prostora i dalje brige o njima na stručan način, doneta je odluka da se presele u registrovano prihvatilište za divljač kojim upravlja JP ,,Vojvodinašume“.
Hranilišta sa zrnastom hranom
Senište sa solištem
Ispuštanje u prihvatilište za divljač ,, Ristovača „
Budući da nisu sposobne za samostalan život u prirodi , pošto su već navikli na prisustvo čoveka, moraju biti pod režimom posebnog nadzora u prihvatilištu za divljač ,,Ristovača“, naglasila je direktorica Takač i najavila da od jeseni 2017. godine JP ,,Vojvodinašume“ u okviru projekta“ Prihvatilišta za divljač“ završava sa izgradnjom prvog ,,Parka divljači“u Srbiji.
Budući park divljači nalaziće se u lovno-turističkom centru“ Kaćka šuma“ na domak Novog Sada, gde će sva divljač iz prihvatilišta za divljač “Ristovača“ po oporavku, dobiti trajno prebivalište sa dobrim stanišnim uslovima uz profesionalan stručni i veterinarski nadzor naših stručnjaka iz Sektora za lovstvo i ribarstvo JP “Vojvodinašume“, objasnio je Pomoćnik direktora za lovstvo i ribarstvo Branislav Stankov. One su sada definitivno spasene i u prihvatilištu za divljač ,,Ristovača“ započinje njihov postepeni proces podivljavanja u narednih 6 do 8 meseci. Od septembra 2017. godine JP “Vojvodinašume“ planira završetak i otvaranje prvog ,,Parka divljači“ u Srbiji. Parkovi divljači su veoma rasprostranjeni i brojni u zemljama EU i namenjeni su prvenstveno u turističke svrhe i za edukaciju đaka i studenata i određena naučna istraživanja. Lov u parkovima divljači je zabranjen.
On je uputio apel poljoprivrednicima da praksu nepotrebnog hvatanja lanadi u periodu žetve prekinu i to u buduće ne čine, već da u skladu sa Zakonom o divljači i lovstvu svoje kombajne i priključne mašine opreme zakonom propisanim „plašilicama za divljač“ čime će se preduprediti ovako nepotrebno oduzimanje divljači od prirode.
Česti su slučajevi kada kombajneri čak i lanad koja su potpuno zdrava i nepovređena, potpuno nepotrebno iz neke samilosti i neobaveštenosti dovedu kući, hrane ih na cuclu i čuvaju u neuslovnom staništu, a kada porastu, ne znaju šta će sa njima. Tako oduzeta divljač nikada više neće biti u stanju da samostalno živi i da se vrati u svoje prirodno stanište.
Primopredaji 6 jedinki srna iz ZOO Vrta – Palić u Specijalno pihvatilište ,,Ristovača“ JP “Vojvodinašume“ prisustvovali su republički i pokrajinski organi nadležnih veterinarskih i šumarsko – lovnih inspekcija .