Biodiverzitet predstavlja ukupnu raznovrsnost živog sveta planete Zemlje i čine ga milioni vrsta. Biodiverzitet je mreža života koju sačinjavaju svi organizmi na planeti i u kojoj sve vrste imaju svoju ulogu i međusobno su povezane.
2010 . godina kao međunarodna godina biodiverziteta u Specijalnom rezervatu prirode „Gornje podunavlje“ obeležena je akcijom „Da svako dete vidi Gornje podunavlje“ koju je sprovelo JP“Vojvodinašume“ u saradnji sa lokalnom smoupravom. Ovog proleća Rezervat je posetilo 700 osnovaca iz somborske i 1000 iz apatinske opštine. Ðaci osnovnih škola imali su priliku upoznati jedno od poslednjih „utočišta“ za brojni živi svet poplavnih područja. Šetnjom kroz Štrbac, Karapandžu i Bestrement uživali su u smeni različitih ekosistema, od očuvanih starih šuma hrasta lužnjaka i topola , preko slatina i vlažnih livada , sve do mnoštva vodenih površina – rukavaca , mrtvaja , kanala i bara. Posetom zaštićenom prirodnom dobru omogućeno im je upoznavanje sa velikim brojem endemičnih , ugroženih i zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta koje usled delovanja prirodnih faktora i ponajviše delovanjem čoveka nestaju. Delovanjem čoveka nastaju promene u biosferi koje izazivaju nestanak brojih vrsta i njihovih staništa. Orao belorepan, crna roda, barska kornjača, rebratica i borak su neke od njih koje su deca imala priliku upoznati u Rezrvatu.
Kišovito proleće i nepogodne vremenske prilike onemogućili su realizaciju svih planiranih dolazaka, tako da deca iz OŠ“Ivo Lola Ribar“ i OŠ„Nikola Vukićević“ te deo aptinskih mališana nije uspeo učestvovati u akciji.
JP“Vojvodinašume“, Šumsko Gazdinstvo Sombor kao Upravljač rezervata, kroz saradnju sa lokalnim zajednicama i interesnim grupama koje gravitiraju ovom području organizovalo je niz sastanaka sa ribolovačkim udruženjima u cilju ostvarenja bolje saradnje i rešavanju zajedničkih problema. Inicijativa lokalnih udruženja rekreativnih ribolovaca za izmenu dela Uredbe o zaštiti SRPGP koji se odnosi na zabranu kretanja čamaca u vreme mresta na starom toku Dunava, podržana od strane Upravljača, jedna je od tema koja je izneta na sastanaku koji se održao u Pokrajinskom sekretarijatu za zaštitu životne sredine. Sastanku su prisustvovali predstavnici ribolovačkih udruženja , predstavnici JP„ Vojvodinašume“ i Pokrajinski Sekretar za zaštitu životne sredine dr Slobodan Puzović sa svojim saradnicima. Izneti su neki zajednički problemi sa kojima se suočavaju Upravljač i korisnici na terenu.
U akciji „ Veliko spremanje Srbije“ koju je 05.06. podržala cela Srbija, učestvovali su i radnici Upravljača rezervata u saradnji sa MZ Bački Monoštor i ribolovačkim udruženjem „ Šaran“ iz Bačkog Monoštora. Čišćenja Rezervata od neorganskog otpada koje Upravljač kontinuirano sprovodi u sklopu redovnih aktivnosti, simbolično je u sklopu „Velikog spremanja Srbije“ realizirano na deonici „Bašte“. Planirano sakupljanje smeća unutar vikend naselja u monoštorskom i apatinskom delu rezervata odloženo je zbog visokog vodostaja Dunava i nemogućnosti prilaska lokacijama.
Očuvanje biodiverziteta se postiže upravo ovakvim akcijama bez obzira koliko one delovale male u odnosu na globalni problem. Edukacija dece najmlađeg uzrasta, upoznavanje sa prirodom i problemima koje čovek izaziva u prirodi, uklanjanje postojećeg otpada iz Rezervata koje neodgovorni sugrađani uporno odlažu po Rezervatu najbolji su način očuvanja onog što nam je priroda podarila.
NAPRAVI MESTA ZA PRIRODU – U SVOM SRCU, RAZMIŠLJANJU I SVAKODNEVNIM ŽIVOTNIM NAVIKAMA