Jelenska divljač, 24 košute i 10 jelena, koja je nestala u majskim poplavama 2014. godine sa područja Bosutskog i Spačvanskog šumsko-lovnog basena, JP „Vojvodinašume” je naselilo, u istom broju u Bosutski šumski basen.
Po prvi put u Srbiji, jelenska divljač je obeležena telemetrijskim GPS ogrlicama, čime je omogućeno njihovo online praćenje u određenim vremenskim intervalima, kao i signalizacija u slučaju uginuća ili krivolova.
Jelenska divljač je stigla iz Rumunije, sa područja istočnih Karpata, sa teritorije poznate po kvalitetnom odgajanju jelenske divljači. Kvalitet područja će se značajno odraziti i na povećanje genetskog potencijala postojećih matičnih fondova.
Ukupno je naseljeno 24 košute starosti tri do pet godina i 10 jelena starosti tri godine. Sve jedinke su čipovane i obeležene ušnim ID markicama, a 17 grla imaju i telemetrijsko praćenje, 10 košuta i 7 jelena.
U narednih dve godine 17 jedinki jelenske divljači emitovaće ukupno 22.984 GPS pozicija. Obradom podataka dobiće se tačni podaci o dnevnom kretanju, sezonskim i godišnjim migracijama, koje su od posebne važnosti u slučaju ponovljenih poplava u budućnosti.
Ispuštanje jelenske divljači organizovano je u okviru prekograničnog IPA projekta „FORESTFLOW“ – koji za cilj ima obnovu područja ostećenih u poplavama 2014. godine. Obnovu odvodnih kanala i pristupnih puteva u svrhu zaštite od poplava, podizanje svesti o poplavama itd. Projektom je predviđeno i naseljavanje jelenske divljači u Bosutske šume i u Spačvansko šumsko-lovni basen, čime bi se fondovi jelenske divljači doveli na optimalna brojna stanja pre poplava iz 2014. godine i unapredio genetski potencijal postojeće populacije jelenske divljači.
Ispuštanje jelenske divljači u Spačvanski basen predviđeno je za mart 2018. godine.